Jezioro Szczytno, położone w zespole jezior Szczycieńskich cieszy się popularnością wśród Polaków i wśród zagranicznych turystów przyjeżdżających do naszego kraju na wakacje. Urlop spędzony nad tym jeziorem to przede wszystkim aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdzie tutaj wędkarz, miłośnik turystyki rowerowej i pieszej, a także klasyczny plażowicz oraz entuzjasta niektórych sportów wodnych. II klasa czystości zapewnia bardzo dobre warunki do kąpieli i plażowania.

Rzeką przepływającą przez Szczytno jest Brda stanowiąca jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce (szlak kajakowy Górnej Brdy). Jezioro Szczytno wąskim przesmykiem przechodzi w Jezioro Szczycienko, a rzeka zmienia kierunek. Płynąc początkowo na wschód, łączy ciąg kolejnych, urokliwych jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej.

Jezioro jest nie lada atrakcją dla wędkarzy, ponieważ akwen ten jest bardzo gęsto zarybiony, natomiast otaczająca go przyroda sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu. Spośród ryb występujących na terenie jeziora dominują: leszcz, szczupak i płoć. Ponadto akwen zamieszkują także: okonie, liny, ukleje, wzdręgi, węgorze i karpie. Jezioro Szczytno stanowi więc idealne miejsce do uprawiania wędkarstwa, bardzo słabo zagospodarowane turystycznie. Nie ma tu dużych ośrodków turystycznych. Podczas opływania jeziora, zarówno kajakiem jak i łódką można zwiedzić wyspy znajdujące się na terenie akwenu. Na jeziorze Szczytno leży wyspa Zamkowa (Grodzka), na której od XI do XIII wieku istniał gród, będący siedzibą władców Pomorza. Później mieściła się tu kasztelania szczycieńska.
Rozwinięta linia brzegowa jeziora stanowi idealne okoliczności dla długich spacerów i wycieczek rowerowych. Ścieżki biegnące wokół Szczytna są jednocześnie częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno
Występuje tu wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, które w sposób istotny podnoszą jego walory przyrodnicze. Wyspy jeziorne stanowią najatrakcyjniejsze miejsce lęgów dla ptaków wodnych. Tworzą one tradycyjne miejsce gniazdowania gągoła i tracza nurogęsi mających tu największe lokalne lęgowiska.

W trzcinowiskach wokół wyspy gniazduje należący do zagrożonych w Europie błotniak stawowy, a ponadto, jest to siedlisko lęgowe wykorzystywane przez inne gatunki ptaków wodnych - perkoza dwuczubowego, łabędzia niemego i trzcinaka. Występują tu również lęgowiska bąka, wąsatki i remiza.

W pobliżu gniazdują kania rdzawa i bocian czarny. Na torfowiskach i wilgotnych łąkach wykryto stanowiska kosaćca syberyjskiego - unikatu w skali Pomorza Zachodniego oraz widłaka torfowego - gatunku wymierającego na Pomorzu Zachodnim. Zadrzewienia na wyspach stanowią potencjalny biotop lęgowy kormoranów, które po ponad 10 latach nieobecności ponownie pojawiły się na obydwu jeziorach.