Jezioro położone jest w otoczeniu pięknych lasów sosnowo-bukowych, wprost stworzonych do spacerów i grzybobrania. Piękne widoki, chronione w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Krępsko i Szczytno, są warte uwiecznienia na zdjęciach, z czego skwapliwie korzystają całe rzesze fotografów. II klasa czystości zapewnia bardzo dobre warunki do kąpieli i plażowania.

Wędkarze chwalą sobie Jezioro Krępsko za doskonałe warunki do łowienia ryb. Wielu z nich właśnie tam złowiło swoje największe okazy. Wśród najpopularniejszych gatunków ryb, które można spotkać w tym akwenie, warto wymienić szczupaka, leszcza i płoć. W okolicach jeziora znajdziemy dobrze zaopatrzoną przystań wędkarską, w której możemy uzupełnić swój sprzęt lub wypożyczyć łódź.

Na głęboko wciętym półwyspie jeziora Krępko zachowało się grodzisko z VIII-IX w. z pierścieniowatym wałem, który od strony lądu ma pięć metrów wysokości i częściowo zachowaną fosę. W pobliżu są jeszcze dwa inne, słabiej zachowane grodziska oraz trudno dostępne pozostałości grodu kasztelańskiego z XIII w. na wyspie na jeziorze Szczytno.
Przesmyk miedzy jeziorami Krępsko i Szczytno, dzisiaj przecięty groblą, po której biegnie szosa z Człuchowa do Koszalina, od wieków był miejscem, w którym najłatwiej można było przedostać się na drugą stronę tej długiej polodowcowej rynny. Już we wczesnym średniowieczu biegł tędy szlak handlowy z Rusi do północnych Niemiec. Śladem prowadzonych tu transakcji są między innymi przedmioty z grodziska w Gwieździnie, gdzie obok ruskiej pisanki znaleziono również szklane paciorki z Bizancjum i fragmenty arabskich monet. Jednak najbardziej zdumiewające było przypadkowe odkrycie we wsi Garsk nad jeziorem Krępsko. Wiosną 1983 r. podczas orki miejscowe dzieci zauważyły w bruzdach zabytkowe monety. Znaleziono ok. 350 przedmiotów z tego skarbu, zarówno monet (w tym unikalny denar Bolesława Chrobrego), jak i fragmentów srebrnych ozdób z X-XI w.